Блог (статті)

С.Ангелова "Вплив втрати на сімейну систему"

Вплив втрати на сімейну систему

Чому сім'я важлива?

     Родина це більше ніж сукупність людей, що живуть під одним дахом, чи пов'язані між собою генетикою. Для багатьох людей сім'я - це все. Це притулок любові, довіри та підтримки, де відзначаються наші особисті перемоги та розподіляються наші тягарі.  Члени сім'ї відіграють основну роль у формуванні життя один одного, залишають вагомий слід у їхніх особистостях.

     Наші сім'ї навчають нас звичаїв та інших соціальних умовностей, а також таких речей, як любов, лояльність, щедрість і терпіння. Родина це система. Разом родичі утворюють нове та спільне середовище, в якому впливають один на одного, щось на зразок мурашника чи вулика. Звісно, люди не подібні до комах, тому це умовне порівняння. Однак члени нашою родини є дуже важливими для нас особами. Втрата навіть одного з них може мати потужний вплив. Сила змін залежить і  від персональних стосунків з померлим, і з тим як змінилася родина в цілому.


Як смерть руйнує сімейну систему?


     Коли з системи прибрати елемент, вона стає хиткою, втрачає баланс, бо рвуться зв'язки і порушується звичний уклад. Людина, яка була, робила постійний внесок в наші  повсякденні справи, грала певну роль в емоційній підтримці, що надавала. Раптом виникає порожнеча там де був наш родич. Ми прагнемо у будь-який спосіб заповнити цю порожнечу та відновити життя. Незважаючи на драматизм ситуації, це приносить не тільки розгубленість та страждання, а ще призводить до розвитку родини та її членів.
Чому ви чи ваша сім'я можуть шукати допомоги та розради?
Втрата близької людини може сильно вплинути на родину. Життя ніколи не буде однаковим, стабільним, передбачуванним. Наша здатність адаптуватися до змін дає змогу справлятися з великими втратами. Люди з вашого найближчого оточення можуть допомогти вам. Книги та інформація з інтернет ресурсів можуть дати відповіді на "гарячі" питання. Психологічна допомога родини спирається на досвід багатьох родин, який проаналізували та узагальнили науковці.

 

     Що може зробити психолог для відновлення родинної системи?

 

-    Психолог допомагає скласти модель родини: з'єднати  всі частини у ціле, побачити та осягнути як жила та буде жити родина у всіх її родинних зв'язках. Наприклад накреслити генограми, ментальні карти чи провести родинні розстановки. Під час такого моделювання ви з'ясуєте все що тримає родичів у  купі та впливає на кожного.
-    коли ви створите модель родини,  зрозумієте як знайти виходи та шляхи розвитку.

Що є предметом обговорення?


     Стосунки та почуття між членами родини, сімейні традиції,  економіка родини, джерела існування, розподіл обов'язків та родинної праці. Важливий акцент фахівці роблять на ресурси родини - внутрішні та зовнішні, емоційні та матеріальні. Яким чином родичі спілкуються. Як пам'ять про померлих родичів впливає на життя родини.


     Чому важливо звернути увагу на власні почуття?


     Члени сім'ї є життєво важливою частиною нашого повсякденного життя, тому вони залишають таку рану в наших серцях, коли вони уходять з нього. Це означає насамперед, що емоції та почуття, які ми можемо отримати від близької людини ніби щезають, лишаються тільки у спогадах. Натомість, наші почуття живі разом з нами; горе лише посилює їх а часом породжують нові емоції, настільки потужні, що їх можна порівняти з бурею. Втрата проходить через різні етапи скорботи, включаючи відмову, гнів, провину, депресію та змирення.


     Що може зробити психолог?


-    Поговорити та дати змогу випустити почуття назовні, усвідомити їх. Це може бути у різний спосіб – обговорення, арт-методи та інше мистецтво, складання текстів, таких як: листи до померлого, епітафії, вірші.


     Яка головна мета психолога?


     Головна мета психолога це виявити всі справжні емоції, та звільнити ті, що з певних причин придушуються. Емоції - це ключи до розуміння істинного сенсу стосунків та впливу, який втрата має на Ваше життя, а значить це спосіб побачити способи загоєння рани.

     Як впливає втрата на інших членів сім'ї?


     Інтенсивність почуттів, яку ми відчуваємо при втраті члена сім'ї, залежить від зв'язку, яку ми мали з ними. Відкриті та чесні стосунки, наявність розширеної сім'ї та інших соціальних / економічних ресурсів матимуть вплив на те, як ми впораємся із скорботою.

 

     Батько та мати 

    Коли ми втрачаємо батьків, ми лишаємось підгрунтя, відчуття того, що з дитинства давало певні стійкі життєві орієнтири та турботу про нас. Переживання скорботи у дітей та підлітків залежить від їх вікових та індивідуальних особливостей. Втрата батьків у дорослому віці повертає до непрожитих підліткових епізодів, того часу, коли всі молоді люди прагнуть звільнитися від опікування та стати самостійними. Це також призводить до розуміння, що невисловлені речі навіки лишаються німими. Можливо, були незручні питання або, можливо, бесіди, яких ніколи не було, або навіть певний досвід, який не був поділений, що може викликати у нас жаль. Це частина горя, яке ми відчуваємо стаючи сиротами. Проте це допомагає цінити час, який ми мали з батьками.
   

     Втрата чоловіка / дружини

     Врата чоловіка чи дружини може бути руйнівною, особливо після багатьох років шлюбу. Якими б не були стосунки у парі, подружжя виступає єдиним цілим. Почуття страху є природною відповіддю, оскільки ми стикаємося з нелегкою перспективою жити далі одиначками. Цей страх може мати такий емоційний вплив, що він може викликати фізичний біль, залишаючи нам відчуття неповноти власного Я. Типові емоції, що викликає втрата подружжя, включають:
    - Втрата істотної частини самого себе
    - Втрата спільної мови, схожих жартів, мемів,
    - Сенсорний дефіцит від нестачі фізичного контакту
    - Втрата кращого друга
    - Гнів на покійного
    - Провина, звинувачення себе за недостатнью увагу та турботу
    - У деяких випадках, бажання померти, для поєднання з померлою людиною.
    - Почуття занепокоєння щодо грошей та виживання, особливо, коли  до моменту смерті годувальника не мають фінансових проблем.
    - Почуття полегшення, якщо стосунки були зловмисними або у випадку довгих страждань у шлюбних стосунках.


     Дитина

     Жоден батько та мати не має ховати свою дитину. Це немислимо для тих, хто не пройшов це випробування, і нестерпний біль тим, хто має. Смерть дитини вважається найбільш травматичною та тяжкою за всі втрати, викликає найширший спектр реакцій. Світобачення батьків відчувається фрагментарно. Ця форма втрати є особливо руйнівною, оскільки це несвоєчасна подія, яка суперечить природному порядку.
    Втрата дорослої дитини  може залишити старих батьків з почуттям провини, щоб вони все ще живуть, а також стикаються з фізичними та емоційними труднощами, такими наприклад, як входження до ролі батьків для своїх онуків.


     Люди та стосунки йдуть з нашого життя, лишається лише пам'ять про них.
Люди сумують по-різному, вони потребують зцілення після смерті коханого, а іноді важко розпізнати, ознаки душевного болю, тому що у багатьох можливо є традиція чи звичка приховувати або уникати їхніх справжніх почуттів. Сім'я та друзі повинні звертати увагу на цих людей у цей травматичний час; це саме тоді, коли підтримка потрібна найбільше. Звертайтеся по допомогу фахівців, це є ще один ресурс для того, щоб впоратися з втратою!

 

 

Сусанна Ангелова, психолог

09.09.2018

Будь-яке копіювання матеріалу без дозволу автора у повній та частковій формі заборонено. При копіюванні матеріалу за згодою автора обов'язкове посилання на сторінку статті сайту "Центру по роботі з втратою". Дякуємо за розуміння.

Наші друзі і партнери

 

Ми в соціальних мережах

facebook-c youtube-c