Блог (статті)

Н. Потапенко. Коли соромно тужити…Коли соромно любити…

 

В цій статті мова піде про особливості горювання  дітей, мати яких страждала на алкогольну залежність та померла. Про можливості психологічної допомоги їм. 

 

Read more...

C. Ангелова. Горювання та тривога.

Тривога - це природна реакція вашого тіла на стрес. Смерть близькою людини є подією, що викликає найбільший стрес у кожного з нас.

Горювання, як і любов, це складне почуття. Ви можете відчувати шалений клубок емоцій: шок, відчай, гнів, смуток, спустошення, розпач та, як і більшість людей, - страх і нервозність.

Поступово, з кожною людиною відбувається те, що називають “роботою горя”; внаслідок чого інтенсивність емоцій вщухає та стає легше повернути плин свого життя у звичне русло.

Проте, буває і так, що деякі з емоційних наслідків смерті Вашої близької людини дуже довго не втрачають своєї сили. 
Які є симптоми тривоги?

 

Read more...

І. Гусениця. Як я справляюся з горем завдяки підтримці оточення та допомагаю іншим.

 

Смерть моєї дитини стала тяжким горем для мене. Я озлобилась на все і на всіх.  Біль втрати руйнував стосунки і мене саму. Хотілося заснути і не прокинутися. 

 

Підтримка оточуючих стала моїм порятунком. Я відчула, що не самотня.  Турбота інших додала мені сили рухатися далі. Психологічна підтримка важлива. Але підтримка оточення не менш важлива ніж допомога психолога.

 

Запах дитини - запах Раю. 

Турецьке прислів’я.

 

Read more...

Г. Душаченко. Говоримо з дітьми про смерть.

 

«Пташку шкода», або як школа може допомогти дитині пережити втрату.

 

 

Read more...

С. Остапенко. Говоримо з дітьми про смерть.

 

Смерть є невід'ємною частиною людського життя. Тому рано чи пізно діти стикаються зі смертю. Це може бути втрата не близької людини або не людини зовсім, наприклад, побачить збиту машиною собаку або папужка помре.

 

Як сказати дитині про смерть і чи треба говорити всю правду? - це питання мучить майже всіх батьків. Вони з острахом чекають питання від сина чи дочки «А що сталося? Чому бабуся до мене більше не приходить? » І не знають, як правильно відповісти.

 

Питання «Мама, а ти коли-небудь помреш? А я? » Дитина може поставити вже в трирічному віці. І це запитання неодмінно застане нас зненацька. Як говорити про смерть? Що говорити про смерть? 

 

Пропонуємо вашій увазі поради, які допоможуть відреагувати на дитячі питання. При правильному поводженні з вашого боку, у дитини будуть сформовані образи, які допоможуть їй впоратися з горем.

 

Read more...

P. Пекарюк. Як не вигоріти та зберегти себе працюючи з темою смерті?

 

 

Стаття буде корисна тим фахівцям, які вже працюють з горюванням. А також тим, хто ще вагається, чи варто починати працювати з людьми, які пережили смерть рідних та потребують підтримки.

 

Read more...

Як справлятися з горем під час свят.

 Для людей, які мають справу з горем або печаллю, сезон відпусток і свят може бути дуже хворобливим часом. От як з цим впоратися.

 

Якщо ви маєте справу з горем, а саме зі смертю коханої людини, сезон відпусток і свят може стати болісним нагадуванням про те, що ваше життя складається не так, як ви сподівалися. Оточені святковою радістю, ви можете відчути себе переобтяженим календарними традиціями, які нагадують вам про вашу втрату, або давлять очікуваннями, як ви "повинні" себе почувати в ситуації, що склалася, можливо навіть зі спокусою заглушити біль.
Невідповідність між тим, як йдуть справи й тим, як ми хочемо їх бачити, стає помітнішою у святкові дні.


Замість того, щоб протистояти реальності горя під час свят, прагніть до версії свого переживання, яка враховує те, що вам треба, щоб поважати свої почуття, якими б вони не були.

 

 

Read more...

Р.Пекарюк. Арт-та тілесно-орієнтовані методи у терапії горя

     В статті ділюсь досвідом зі своєї практики, як з допомогою арт-терапевтичних та тілесно-орієнтованих технік дати вихід емоціям, почуттям, та інтегрувати спогади у власну життєву історію.

 

«Знаю, що він помер! Що ж по-твоєму, я не знаю, чи що? І все рівно я можу його любити! Від того, що людина померла, її не можна перестати любити, особливо якщо вона була кращою за всіх живих, розумієш?»


(Джером Селінджер “Над прірвою у житі”)

 

Read more...

О.Іванцова, В.Мирославська "Розлучення: втрата чи придбання"

Розлучення: втрата чи придбання

 

     Що відрізняє розлучення від всіх інших видів розлуки, так це його остаточність, безповоротність, незворотність змін життєвих обставин. І це ріднить його з переживанням смерті одного з батьків. Більш того, психоаналітичними дослідженнями встановлено, що немає жодного критерію, за яким можна було б відрізнити ці два види розлуки. Особливо для дітей 7-8 років, адже в цьому віці вони ще не розуміють, що таке смерть, вона для них означає: «піти назавжди».

Read more...

Наші друзі і партнери

 

Ми в соціальних мережах

facebook-c youtube-c